Kellel on vaja LEI koodi?

LEI koodi on vaja ettevõtetel, kes osalevad finantstehingutes ja soovivad kaubelda finantsturgudel, näiteks osta aktsiaid, võlakirju või muid väärtpabereid. 

Pärast LEI koodi kasutuselevõttu, on üle maailma kehtestatud palju uusi regulatsioone, mis nõuavad LEI koodi olemasolu. Need regulatsioonid erinevad riigiti. Antud olukord nõuab, et paljud ettevõtted erinevates tööstusharudes peavad taotlema LEI koodi.


Mis on LEI kood?

LEI on 20-kohaline tähtnumbriline kood, mis aitab tuvastada ettevõtteid. LEI eesmärk on muuta finantsmaailm läbipaistvamaks ning ettevõtte andmed hõplsamini juurdepääsetavamaks. Suurem läbipaistvus aitab vähendada finantsriske.


Finantsasutused, kellel peab olema LEI

LEI koodi peavad praegu kindlasti omama maaklerid, pangad, investeerimis- ja kindlustusseltsid ning krediidiühistud.

Tasub tähele panna, et LEI koodi saavad taotleda vaid juriidilised isikud. Füüsilised isikud endale LEI koodi taotleda ei saa.


Investeerimisühingud ja nende kliendid Euroopa Liidus

Euroopa Liidus peab LEI kood olema ka investeerimisühingutel ja nende klientidel. Seda nõuavad MiFID II/MiFiR määrused, mis jõustusid 2018. aasta jaanuaris.

Selle määruse tõttu peavad Euroopa Liidu ametiasutused keelduma tehingutest investeerimisühingute ja nende klientide vahel, välja arvatud juhul, kui mõlemal poolel on LEI. Seda olukorda kutsutakse nimega “No LEI, No Trade” (pole LEI-d, pole äri). Ettevõtted, kes vastavad MiFID II/MiFiR-i nõuetele, saavad LEI koodi taotleda LEI Registri kaudu.


Valitsusasutused (USA)

LEI koodi vajavad ka paljud teised juriidilised isikud, näiteks paljud USA valitsuse finantsasutused. Põhjuseks on, et finantsuuringute büroo on muutnud LEI kohustuslikuks.

LEI koodi peavad omama näiteks föderaalreservi süsteem (FED), kaubafutuuride kauplemise komisjon (CFTC) ja riiklik kindlustusvolinike ühendus (NAIC).


RTO ja ISO

LEI olemasolu nõuavad peale 2015. aastat ka paljud teised USA valitsusasutused. Föderaalne energia reguleerimise komisjon (FERC) nõuab, et kõigil RTO-del (Regional Transmission Organisations) ja ISO-del (sõltumatutel süsteemihalduritel) on LEI.


Finantsläbipaistvuse seadus

Lähitulevikus võib LEI olla kohustuslik ka paljudele teistele ettevõtetele. 

Selle põhjuseks on USA Regtechi seadus ehk The Financial Transparency Act (finantsläbipaistvuse seadus). Finantsläbipaistvuse seaduse eesmärgiks on muuta finantstehingud läbipaistavamaks ning suurendada finantsmaailma usaldusväärsust.

LEI on ideaalne meetod ettevõtte andmete kontrollimiseks. Seetõttu nõuavad tulevikus ilmselt veel paljud reguleerivad asutused ettevõtetelt LEI koodi olemasolu. 

LEI Registri eesmärk on aidata ettevõtetel taotleda LEI koodi kiirelt, soodsalt ja turvaliselt. Kogu registreerimisprotsess võtab aega vaid kaks minutit.

TAOTLE LEI

Hangi oma LEI juba täna

39€ /aasta

Täida taotlus mõne minutiga.

Taotle LEI