KKK

LEI kood ehk Legal Entity Identifier on juriidilise isiku identifitseerimiseks ülemaailmselt kasutatav tunnus, mis koosneb 20-kohalisest tähtnumbrilisest koodist. Iga LEI kood on ainulaadne, see omistatakse ühekordselt igale juriidilisele isikule. Sama koodi kellelegi teisele määrata ei saa. LEI kood on eksklusiivne, sest igale juriidilisele isikule väljastatakse ainult üks LEI kood.

LEI kood ei asenda ettevõtte registrikoodi.
Alates 3. jaanuarist 2018 on kõigil juriidilistel isikutel, kes sooritavad tehinguid reguleeritud turul, mitmepoolsetel kauplemisplatvormidel või muudel platvormidel, vajalik omada LEI koodi. LEI koodi registreerimine on kohustuslik igale juriidilisele isikule, kes soovib osaleda finantsturgudel toimuvates tehingutes, mis hõlmavad väärtpabereid või tuletisinstrumente nagu aktsiad, võlakirjad, börsil kaubeldavad fondid (ETFid), valuuta edasimüügitehingud, swapid ja muud sarnased finantsinstrumendid.
Saad oma LEI kätte 24 tunniga. Kui ettevõtte andmed on olemas Äriregistris ja meile on taotluse esitamisel laekunud makse ning vajadusel lisadokumendid, võtab LEI väljastamine aega enamasti 1-3 tundi.
LEI kood loodi pärast 2008. aasta ülemaailmset finantskriisi, et kehtestada ja säilitada ülemaailmset standardit finantstehingutes osalevate juriidiliste isikute identifitseerimiseks.

LEI süsteemi eesmärk on pakkuda järjepidevat, ülemaailmselt tunnustatud meetodit finantstehingutes osalevate isikute kindlaks tegemiseks. Vähendades sellega riske ning suurendades läbipaistvust ülemaailmses finantssüsteemis.
Pärast väljastamist kehtib LEI kood üks aasta. LEI koodi tuleb igal aastal uuendada, et see ei aeguks. Kliendi mugavuse huvides pakume mitmeaastaseid pakette, kus võtame iga-aastase uuendamise kohustuse enda peale.

Kui LEI kood õigeaegselt uuendamata jätta, muutub see kehtetuks. Aegunud LEI kood võib tekitada probleeme finantstehingutes ja aruandluskohustustes ning viia tehingute tagasilükkamiseni finantsasutuste poolt. Aegunud LEI koodi saab uuendada igal ajal.
LEI on avalik identifitseerimistunnus, mis kehtib kõikides riikides kogu maailmas.
LEI koodiga seotud informatsioon on avalik. LEI sisaldab andmeid juriidilise isiku kohta, sealhulgas ettevõtte nime, aadressi, omandistruktuuri ja muid detaile, mis aitavad tuvastada ettevõtet ja määratleda selle suhteid teiste organisatsioonidega. Samuti hõlmab informatsioon andmeid LEI väljastaja ja LEI staatuse kohta.

Lisateabe saamiseks külasta LEI otsingut.
The Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) haldab kõigile kättesaadavat LEI andmebaasi, kus on nähtav kogu ettevõtte LEI koodiga seotud informatsioon. GLEIFi andmebaas on kättesaadav nende veebilehelt või meie LEI otsingust.

Piisab, kui sisestada LEI kood või ettevõtte nimi. Andmebaas näitab LEI staatust ja muud olulist teavet.
LEI väljastajad (Local Operating Unit, LOU) teevad koostööd registreerimisagentidega. Registreerimisagendid ei väljasta LEI koode, kuid pakuvad ettevõtetele abi taotlemis-, uuendamis- ja ületoomisprotsessidega.

LEI Register on Ubisecure Oy (RapidLEI) registreerimisagent.
Oma LEI teenusepakkujat saab vahetada igal ajal. Ülemaailmne LEI süsteem toetab konkurentsi LEI teenusepakkujate vahel.

LEI ületoomine on tasuta ja võtab enamasti aega seitse päeva.
LEI koode saab taotleda ka fondidele. Investeerimis- ja pensionifondide puhul sisesta taotlusesse registrinumbri asemel "N/A".
Usaldusfondidele LEI koodi taotlemise puhul kontrollime andmeid Äriregistrist.

Investeerimis- ja pensionifondidele LEI koodi taotlemise puhul kontrollime andmeid Finantsinspektsiooni turuosaliste registrist ning vajadusel palume esitada prospektuse.