Global Business Identifier (GBI) – Kaubanduse ümberkujundamise algatus

Border Interagency Executive Council (BIEC) on loonud uue Konseptsiooni hindamise (Evaluative Proof of Concept, EPoC), mis testib kolme erinevat juriidilise isiku identifikaatorit, eesmärgiga määrata milline kombinatsioon on unikaalseks tuvastamiseks kõige optimaalsem. Luubi all on juriidilised isikud, nende omanike rollid ning konkreetsed asukohad, viimased ka ülemaailmsete tarneahelate funktsioonide lõikes. GBI EPoC-d testitakse kommerts keskkonnas ning sellega tehakse algust juba 2022 kevadel. 


Virtuaalsel kaubandusnädalal (Virtual Trade Week) osalejad nägid ettekannet, milles USA tolli- ja piirivalveamet (U.S. Customs and Border Protection, CBP) tõi välja, et 2020. majandusaastal olid aktiivsed rekordilisel arvul importijad (üle 365 000) ning tollimaaklereid (16 500).

Kuigi antud esitajad on kohustatud ette kandma tootja/saatja identifitseerimisnumbri, teatas CBP, et MID-l puudub tarneahela täpseks ülevaateks vajalik andmete kvaliteet, rikkalikkus ning unikaalsus. See probleem puudutab CBP käideldavate saadetiste arvu, mis 2020 majandusaastal ulatus 28,5 miljoni kaubakonteinerini, selle hulgas 32,8 miljoni impordikannet. Sellel lisandusid veel “väiksema tähtsusega” saadetised, millest 147 miljonit saabus õhutranspordil ning 94 miljonit veoautodel. 


GBI pakutud lahendused

Legal Entity Identifier (LEI)

LEI on 20-kohaline tähtnumbriline identifikaator, mille aluseks olevad info andmeelemendid on juriidilisele isikule ainulaadsed.

2022. aasta aprillikuu seisuga on maailmas välja antud 2 112 123 LEI koodi ning antud number suureneb iga päevaga. 

Data Universal Numbering System (DUNS)

DUNS on 9-kohaline numbriline ja mitte indikatiivne identifikaator, mis identifitseerib unikaalseid äriasutusi, antud andmebaasis on üle 200 võrdlusandme elemendi.

Kogu maailmas on olnud üle 300 miljoni DUNS-i.

Global Location Number (GLN)

GLN on 13-kohaline numbriline identifikaator, millel on erinevad alus andmeelementide komplektid. Viimast annab kohandada vastavalt asukohale, funktsioonile ja toimingutele.

Üle 2 miljoni ettevõtte kasutab GS1 ettevõtte standardeid ja ligi 100 miljonit toodet kannab GS1 vöötkoode.

GBI kontseptsiooni hindav alus

CBP on teada andnud, et asutustevaheline töörühm loob juba kontseptsiooni hindamise alust, mis testib pakutud lahendusi ning tuvastab nende kolme identifikaatori parima kombinatsiooni. Tulem peab olema võimeline tuvastama üheselt omandiõiguse, konkreetse ettevõtte globaalsed asukohad, tarneahela rollid ning funktsioonid. 

Testis vabatahtlikud osalejad peavad Automated Broker Interface’i liidese kaudu esitama tootja, müüja ja saatja kõik kolm varasemalt mainitud identifikaatorit (olenemata sellest, kas tegu on sama üksusega või mitte). Edasimüüja, eksportija ja pakendaja tunnuste esitamine jääb hetkeseisuga valikuliseks.

Seni kuni testi täieliku tulemuseni jõutakse, nõutakse ning aktsepteeritakse paralleelselt veel MID-i.

Testis osaleb 10 riiki: Mandri-Hiina, Austraalia, Kanada, Uus Meremaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Mehhiko, Vietnam, Itaalia ja Singapur.

Testi kuulub 6 toote kategooriat: alkohol, meditsiiniseadmed, isiklikud esemed, mereannid, mänguasjad ja USA kaubad.

Antud testist saavad osa võtta kaubandus liikmed, kes tegutsevad mõnes nimetatud riigis ning impordivad mõnda mainitud kategooria toodet.

Hangi oma LEI juba täna

39€ /aasta

Täida taotlus mõne minutiga.

Taotle LEI